Oldalak

2011. december 30.

A pH csoda - lúgosítás

Próbáltam mélyre ásni magam a lúgosítás-témában. Bevallom, az elején lelkesen olvastam a könyvet, aztán kiábrándultam a módszerből igen hamar. A probléma ott kezdődik, hogy igyon meg az ember naponta 5 liter lúgos vizet. A mennyiséggel még nincs is bajom, hiszen a szoptatás miatt már hozzá vagyok szokva, hogy többet kell innom......na de hogy csináljak lúgos vizet. Aham, vegyek víztisztítót pár százezerért és használjak szódabikarbónát, vagy ott a Füredi víz, napi 5 literrel számolva, úgy hogy még nem ettem semmit, a családi kasszába nem fér bele, hogy Hédike közel 1000 Ft-ot költsön vízre, igen naponta! Aztán........mit lehet enni? Inkább írom, hogy mit nem. Nem vagyok húsevő, de az, hogy tengeri halon -pl vadlazac- kívül mást nem lehet enni, elég mókás. Nálam itt bukott el a történet. Aki meg azt hiszi, hogy a hal a legegészségesebb étel, téved. Toxikológia órán odafigyeltem:))) Az eszkimók anyatejében a legmagasabb a DDT. Ők pedig csak halat esznek, erről ennyit. Gyümölcsöt sem ehetünk, ha lúgosítani szeretnénk, kivéve citromot, grapefruitot és meggyet. Aztán a tészta is felejtős, a kávé, tea, tejtermékek is. Soroljam még? A könyv szerzője azt ígéri, ha betartjuk, hogy csak lúgos élelmiszereket fogyasztunk, egészségesek leszünk és leolvad rólunk a zsír. Ha azt számolom, hogy nem is maradt nagyon élelmiszer, amit megenged a módszer, nem csoda ha lefogyunk.

A másik dolog az élő vércsepp analízis. Vele magyarázza, hogy a pillanatnyi állapotból megállapítható, kinek milyen betegsége van. Akkor minek tanulok én orvosnak? Veszek egy ilyen mikroszkópot, értek is hozzá a biológus szakmám miatt...... tehát igen szkeptikus vagyok a témában.

Maradok a jól bevált Norbi Update-nél. Ésszel, mivel szoptatok. Ma már mozogtam is, elővettem az ellipszis tréneremet. Ebédre kapros-tejfölös töklevest főztem és zabpelyhes-gyümölcsös, vaníliapudingos palacsintát sütöttem. Nyammm

2011. december 28.

Kipróbált szőke hajfestékek

Még nem untam meg a szőke hajat, ilyen is régen volt már:))) Nyár óta több terméket is kipróbáltam, kép nem nagyon készült rólam, de azért beszámolok az eredményről. 

2/3 rész Alfaparf 11.11 + 1/3 rész Alfaparf PP015, a H2O2 hozzá másfeles mennyiségű 12%-os, azaz 60 ml festékhez 90 ml-t kevertem. Valószínű a 9% is elég lett volna, már több fodrász is ajánlotta, hogy így kímélőbb a szőkítés, lassabban érjük el ugyanazt az eredményt, sőt, tuti nem lesz sárga, mert nem szívja meg hirtelen a hajunkat. Az eredmény igen meggyőző, nem sárga, szép szőke haj.
 
Alfaparf PP01 9% H2O2-val keverve, szép lett ez is!

Londa 12.81 12%-sal, ugyanaz az eredmény, mint Wella Koleston 12.81-gyel! Ami mérvadó, hogy a Londa feleannyiba kerül:)

Még az ősszel fel akartam frissíteni a hajam végét, így rákentem 9.52-es számú Syoss Szőke szín mixet. Egész jó lett, hasonló, mint a dobozon:) A tövét barnáknak nem fogja be, erre érdemes odafigyelni!


Nyílt egy masszázs szalon Pécsett a Zsolnay szobornál, fodrászcikket is értékesítenek. Az eladó hölgy ajánlott egy új terméket, nagyon kedvező áron. Gondoltam kipróbálom: 9%-sal kevertem, Total Keratin Complex a festék neve 100 ml-es (!) és 900 Ft körül van az ára. Vettem 11.71-et (ezüst hamvas szőke) és 10.23-at (bézsszőke). Bézsszőkéből raktam 1/3-ot, a hamvasból 2/3-ot, összesen 60 ml-hez 90 ml oxit kevertem. A végeredmény kicsit sötétebb szőke lett a tövemnél. 

Erről van kép, mert karácsonykor azért fotóztunk...a kép anyukámnál készült 4 hónapos Hanna lányommal:) Nem a legjobbak a fényviszonyok, abszolút nem sárgás, hiába úgy néz ki a képen. Meg ennyire hullafehér sem vagyok:))))



Legközelebb az Alfaparf PP02-t fogom kipróbálni és adok hozzá még ultra világosítót. Enikő fodrászbarátnőm ajánlotta. A PP sorozatról érdemes tudni, hogy 6-os eredeti hajszínnél működik a legjobban. Világosít és fest 1 lépésben!

2011. december 5.

Túró rudi házilag - light

Nagyon szeretjük a túró rudit. Sokszor készítem el itthon, így legalább tudom, mi kerül bele, hiszen az a hír járja, nincs is benne túró. No meg könnyen elkészíthető diétás változatban is, legegyszerűbb, ha tortaformával próbálkozunk, sütést sem igényel, így biztos a siker! Kitűnően variálható, ha pl karamell krémmel töltjük meg és a tetejére pörkölt mogyorós csokit halmozunk, kész az isteni házi túró guru:) Én meggyes változatban készítettem el legutóbb.



Hozzávalók az eredeti túró rudihoz:

  • 500 g túró
  • 1 kis pohár tejföl
  • 5 ek cukor
  • 3 cs vaníliás cukor
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 pici citromlé
  • zselatin

Mivel én light verziót készítettem, eszerint változtattam a recepten: zsírszegény túrót, 12%-os tejfölt és xilitet használtam. Vaníliás cukor helyett vaníliakaparékot tettem hozzá, így a xilit mennyiséget is növeltem, 5 ek helyett 6 ment bele. 3 púpos teáskanál zselatint oldottam fel 1,5 dl langyos vízben, majd forralás után amikor langyosra hűlt, kevertem a túrós masszához. Kapcsos tortaformában dermedésig hűlni kell hagyni hűtőszekrényben. Utána lehet bevonni csokival, én diabetikus étcsokit olvasztottam fel gőz felett.

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | cheap international calls